Vēsture: Foursquare nav tikai “check-in” serviss

Oriģinālais blogs publicēts parasts.lv (tagad http://kasparsmisins.lv) 2011.gada janvārī

Serviss, kura lietotāji atzīmējas (iečekojas) vietās, kuras viņi apmeklē. Tas ļauj redzēt, kur Tu/Tavi draugi ir bijuši/atrodas šobrīd, kādas interesantas vietas ir apkārt. Tātad pavisam nepazīstamā vietā Tu vari ieslēgt Foursquare savā telefonā un paskatīties, kādas iestādes ir tuvumā. Un tāpat arī izlasīt atsauksmes, ko par šīm vietām, ir uzrakstījuši citi šī sociālā tīkla lietotāji. Ērtākai un pilnvērtīgākai lietošanai ir nepieciešams “gudrs” mobilais telefons ar GPS uztvērēju. Par iečekošanos vari “pateikt” saviem Foursquare/Twitter/Facebook draugiem vai arī nevienam.

Tomēr visi nezin kāpēc pamana tikai to pirmo daļu, par iečekošanos (check-in) jeb atzīmēšanos. Un tad protams pirmais jautājums ir, kāpēc man tas ir vajadzīgs? Dažiem tas vienkārši aizrauj, citiem patīk krāt Foursquare nozīmītes (badges) un sacensties ar pārējiem, taču salīdzinoši lielam vairākumam Latvijā tas šķiet bezjēdzīgi. Tā teikt, kāpēc gan man citiem atklāt savu atrašanās vietu. Tāpēc es iesaku uz šo servisu paskatīties arī no citas puses.

Foursquare_check_in

Tā ir sava veida lietotāju pašu veidota virtuālā pasaule. Cilvēki tajā var pievienot dažādas iestādes, veikalus, atpūtas vietas, parkus – gandrīz visu. Un pārējie servisa lietotāji to vēlāk var izmantot, lai izzinātu tuvāku vai tālāku apkārtni. Tik pat vērtīgi kā vispār pievienot šīs visas iestādes un objektus ir arī atsauksmju un komentāru (tips) rakstīšana par tām. Tādējādi mēs visi šī servisa lietotāji atkal iegūstam – uzzinām kaut ko jaunu par nezināmu vietu vai vēlreiz pārliecināmies par zināmo. Tālāk daži piemēri, kā tas var noderēt ikdienā.

Pirmais gadījums ir par to kā man pašam ļoti palīdzēja Foursquare. Es ar autobusu braucu uz nezināmu kalnu snovbordot. Biju lasījis, ka jāizkāpj tur un tur, jāpaiet 5 minūtes uz priekšu un esi klāt – likās vienkārši. Bet reāli bija tā: izkāp no autobusu nezināmā vietā, kur apkārt ir mežs, pļava un vairāki ceļi uz visām pusēm, kur tad ir jāiet? Sākumā aizgāju uz nepareizo pusi, jo tur bija šī kalna reklāma ceļa malā. Un tikai tad es iedomājos paskatīties Foursquare aplikāciju telefonā, ar domu, ja nu kāds šo kalnu ir pievienojis. Kā izrādījās tad bija un tā, kādas 10 minūtes brienot pa kupenām gar meža malu, nonācu galamērķī. Nav jau tā pilsēta, kur vari kādam pajautāt, uz kurieni ir jāiet.

Foursquare

Kā Tev var noderēt Foursquare vietā, kuru Tu tāpat jau labi zini. Piemēram, pastaigājies pa simtiem reižu izstaigāto Vecrīgu un izdomā, ka varētu kaut kur paēst, bet gribās kaut ko jaunu. Un ieraugi jaunu kafejnīcu, bet izskata jau nevari pateikt ir/nav vērts tur iet, vai būs laba apkalpošana, kādas cenas utt. Ja lieto Foursquare, tad tādā gadījumā vienkārši izvelc telefonu no kabatas, atver Foursquare un paskaties, ko par šo vietu saka citi. Iespējams pat kāds draugs te ir bijis un uzrakstījis kaut ko. Tas aizņems varbūt tikai 1 minūti, bet vismaz būs vairāk skaidrības par šo nepazīstamo iestādi. Vēl piemērs, jo neviens nevar zināt visu. Iedomājies, ka Tev ir vajadzība steidzami atrast tuvāko Narvesen kiosku – vienkārši Foursquare aplikācijas meklētājā ieraksti Narvesen un atradīsi. Meklēšanas rezultāti tiek sakārtoti tā, ka augstāk ir Tev tuvākie objekti. Klikšķini virsū vajadzīgajam, izvēlies kartes skatu un redzēsi, kur atrodies pats un kur atrodas Tavs galamērķis. Tas ir tieši tik vienkārši. Un, ja pazīstamā vietā tas vēl nav tik ļoti nozīmīgi, tad nepazīstamā (piemērs augstāk) tas var ļoti pat palīdzēt.

Jo vairāk cilvēki iesaistīsies un kaut vai ik pa laikam pievienos kādu jaunu objektu, uzrakstīs kādu komentāru vai padomu par apmeklēto vietu, jo ātrāk tas mums visiem kļūs noderīgi. Pievienot jaunas vietas var arī neiečekojoties, ja tas ir tas, kas Tev šajā servisā nepatīk. Un šī jaunās vietas pievienošana var aizņemt arī mazāk nekā vienu minūti. Kāpēc gan to neizdarīt? Tāpat ir arī ar komentāriem par kādu vietu. Pie tiem gan parādīsies Tavs Foursquare vārds, taču pati atzīmēšanās nav obligāta. Bet par pašu iečekošanos – neviens Tev nespiež dalīties ar šo informāciju. Pirms iečekošanās vienkārši ieķeksē, lai šī informācija netiek aizsūtīta nevienam.

Foursquare nav “zagļu palīgs”, tas ir Tavs gids, kurš vienmēr ir līdzi. Tāpēc iesaisties un veidosim Latviju virtuālajā vidē kopā.

Ieinteresēja? Reģistrējies foursquare.comTur pat arī apskaties vai Tavam telefonam ir pieejama Foursquare aplikācija. Ja ir, tad ielādē to. Ja nav, nebēdā – visos telefonos, kuros vien ir internets, ir iespējams lietot mobilo versiju foursquare.com/mobile. Un sāc lietot šo lielisko servisu. Starp citu Latvijas Foursquare lietotāju statistikai ir iespējams sekot līdzi mūsu pašu 4sq.lv.