Darbs liepu pavēnī. Par visiem 100%

Microsoft Latvia sadarbībā ar t/c Origo, Valsts kanceleju, Triatel, 77 Agency, Go Beyond un Samsung Electronics Baltics 31.maijā aicina strādāt no jebkuras vietas un izmēģināt elastīga darba stila sniegtās iespējas.
Garāmgājējs uz pirmā WiFi pilsētas soliņa, Vērmanes dārzā

Šīs ir pārdomas par drosmi – par uzdrīkstēšanos domāt un darīt ārpus rāmjiem. Par darbu, kas daudz raženāk notiek ārpus darba vietas. Par teorijām un praksi, kad nereti attālums starp vienu un otru mērāms gaismas gados..

Jau vairāk nekā piecpadsmit gadus citur Eiropā un pasaulē sākās biroja darba ikdienas ritma revolūcija, izmantojot iesākumā telefonkonferences, vēlāk – videozvanus. Sākotnēji uzņēmumi mudināja strādāt darbiniekus attālināti, kas ļoti bieži nozīmēja efektīvāk. Vai gluži vienkārši – lētāk.

Ar „lētāk” mēs saprotam izdevumus transporta vajadzībām, racionālas biroja telpu platības izmaksas un arī mazāk redzamo ieguvumu – elastīga darba režīma darbiniekus, kas, kā izrādījies, mazāk piesaka darba nespējas un ārsta apmeklējumu.

Nesen biznesa vidi ASV satricināja Yahoo vadītājas Marisas Meieres (Marissa Mayer) paziņojums, ka tehnoloģiju gigantā elastīgajam darba stilam pienākušas beigas. Forbes slejā šo komentēja kā apvērsumu – kontrrevolūciju, ja vēlaties.

Abos gadījumos – kā elastīgā darba ritma piekritējiem, tā arī stingri fiksēta darba laika darba vietā atbalstītājiem ir sava taisnība. Nav vienas absolūtās.

Taču ir skaidrs, ka, ļaujot darbiniekam būt elastīgam, piemēram, darba līgumā nosakot, ka 15%-20% darba laika var tikt pavadīts brīvā režīmā, nozīmē darbinieku jau sākotnēji virzīt uz rezultātu, nevis uz klātbūtni darba vietā. Tā ir atsēdēšana, kā nereti dzirdam runājam par laika pavadīšanu birojā.

Atsēdēt stundas. Kam gan tas patiesi vajadzīgs?

Kā otra „atsēdēšanas” blakne ir neskaitāmie tikšanos, sapulču, citu kolēģu jautājumu, telefonzvanu un citu notikumu virkne, kurai beidzoties darbinieks attopas jau tuvu darba laika beigām, bet ar vēl garāku darāmo darbu sarakstu, kas līdztekus dienā nepaveiktajam, papildināts ar jauniem.


Kad 2010. gada beigās TED publiskoja iedvesmojošu un trāpīgu Džeisona Frīda (Jason Fried) runu, tā, šķiet, precīzi atbildēja uz jautājumiem par darbu četrās sienās un ārpus tām. Šodien – saulainā vasaras noskaņā – daudz vairāk prieka darbā sagādā būšana kādā no Latvijas 76 pilsētu parkiem un, piemēram bezmaksas www.wifi.lv baudīšana. Latvijā pieejamie interneta un mobilās datu apraides ātrumi ir pilnībā pietiekami, lai mēs nopietni runātu par saukļa “Strādā jebkur” iedzīvināšanu.

„Strādā jebkur” nenozīmē darbinieka attālināšanos no kolektīva. Tā, gluži otrādi, ir pat pozitīvas sacensības iespēja, kur Tu atradi omulīgāko kafejnīcu vai birojnīcu, lai pabeigtu savu ķēpīgo atskaiti. Kur pilsētā ir ērtākie parka soli, lai nesteidzīgi iepazītos ar jauno mērījumu politiku.

Jā, mazliet komiski, bet šķiet, daudz vērtīgāka šāda divu kolēģu domu apmaiņa, nekā TV seriāla pārspriešana.

Protams, arī darbs ārpus biroja nav bez traucēkļiem, kas uzmanību novērš, bet, un te citēsim Džeisonu – ja uz e-pastu varam atbildēt ar zināmu laika nobīdi, tad mēs nekad nevarēsim noignorēt mūsu tiešo vadītāju, kas iestājies durvīs.

Darbs ārpus biroja atstāj izvēles iespējas, kā plānot laiku un kā sasniegt rezultātu.

„Strādā jebkur!” dienas mērķis ir rosināt darba devējus izmēģināt elastīga darba stila būtību un iespējamos ieguvumus, motivējot darbiniekus šajā dienā strādāt no jebkuras sev ērtas vietas ārpus biroja.
“Strādā jebkur!” diena 2013

Dienā ārpus biroja aicina izmantot bezmaksas Wi-Fi

un mākoņpakalpojumu priekšrocības

 

Atzīmējot dienu ārpus biroja, telekomunikācijas un IT uzņēmumi, kā arī jauno mediju eksperti aicina šodien, 31. maijā, doties ārpus ierastajām biroja telpām un izmantot mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības, lai izkāptu no ikdienas rutīnas un darba procesā būtu radošāki. Bezvadu internets un mākoņpakalpojumi ļauj cilvēkiem strādāt praktiski jebkur, norāda lietpratēji.

Jauno mediju un digitālā mārketinga speciālists Artūrs Mednis uzsver: „Mūsdienās strādāt ārpus biroja var jebkur, un tas nemaksā gandrīz neko. Šodien arī pats došos ārpus telpām, izmantojot iespēju lietot internetu vietās, kur tas ir brīvi pieejams. Pilsētniekus aicinu dodies uz kādu ēnainu vietu parkā vai kafejnīcām. Rīgai ir paveicies – neatceros nevienu citu Eiropas pilsētu, kur būtu tik daudz restorānu un kafejnīcu, kur pieejams bezmaksas Wi-Fi, Protams, ne visiem darbs saistīts ar internetu, bet lielākajai daļai cilvēku tā ir lieliska iespēja pavadīt dienu ārpus ofisa.”

Savukārt personālvadības speciāliste, Creative Technologies vadītāja, Katri Vintiša piebilst, ka „diena ārpus biroja kā svaiga gaisa malks ir iespēja aizbēgt no darba ikdienas un ierastajiem „traucēkļiem” un „laika zagļiem”, būt pašam sava laika pārvaldniekam”. Vintiša uzsver: „Nebūtu pārsteigums, ja darbs šajā dienā būtu produktīvāks un iedvesmas bagātāks. No vadības viedokļa tā ir uzticēšanās, kas veicina atbildības uzņemšanos un vairo motivāciju.”

Reaģējot uz interneta lietotāju pieprasījumu, pavasarī Lattelecom atvēra vairāk nekā 2000 bezmaksas Wi-Fi punktu visā Latvijā. Pēc bezmaksas Wi-Fi nodrošināšanas bezvadu interneta lietotāju skaits pieaudzis par 220%. Tāpat pieejami mākoņpakalpojumi „eDati”, kas paredz mūsdienīgu datu uzglabāšanu – datus iespējams novietot ne tikai serverī, bet arī „datu mākonī”, pie kā var piekļūt no jebkuras vietas pasaulē.

TOP vietas strādāšanai ārpus biroja

Lattelecom veiktajā aptaujā noskaidrots – vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju vēlētos lietot bezmaksas Wi-Fi kafejnīcās, restorānos un citās ēdināšanas iestādēs, teju katrs otrais izmantotu bezvadu internetu parkos un citur brīvā dabā. TOP vietas, kur Rīgā iespējams piekļūt bezmaksas internetam, ir Vērmanes dārzs, Bastejkalns, Ziedoņdārzs, Doma laukums, Līvu laukums un citas publiskas vietas. Konkrētākas bezmaksas Wi-Fi atrašanās vietas visā Latvijā iespējams atrast interneta vietnē www.wifi.lv, ievadot savas pilsētas vai interesējošās ielas nosaukumu.

10 padomi Wi-Fi lietošanai ārpus biroja

  • Lai diena ārpus biroja būtu produktīva, ieteicams atrast sev ērtāko „ofisu” ārpus telpām (parku, kafejnīcu, bibliotēku vai kādu citu vietu), kur ir īstā atmosfēra strādāšanai un kur pieejams bezvadu internets bez maksas.

  • Parūpējies, lai visi nepieciešamie dokumenti saglabāti drošā vietā, piemēram, datorā, zibatmiņā vai „datu mākonī”.

  • Pie viena Wi-Fi punkta var pieslēgties aptuveni 50 cilvēku, tas nozīmē – dienu ārpus biroja var pavadīt kopā ar citiem cilvēkiem jebkurā vietā, kur pieejams bezmaksas Wi-Fi. Aicini kolēģus un draugus pavadīt dienu kopā!

  • Laikus nodrošinies ar laikapstākļiem piemērotu apģērbu un citiem rekvizītiem (saulessargu, spilvenu, vējjaku, take-away kafiju, ūdeni vai jebkuru citu lietu), bez kā ierastā biroja ikdiena nav iedomājama.

  • Kad atrasts tuvākais un ērtākais Lattelecom bezmaksas Wi-Fi punkts, pieslēdzies bezvadu internetam vien ar pāris klikšķiem.

  • Lai lietotu bezmaksas Wi-Fi, klēpja datorā vai mobilajā ierīcē (viedtālrunī, planšetē u.tml.) izvēlies „Lattelecom_Wi-Fi” tīklu un atver interneta pārlūka programmu.

  • Pēc mirkļa pārlūkprogrammā atvērsies Wi-Fi mājas lapa ar iespēju pusstundu lietot internetu bez ierobežojumiem, pirms tam noskatoties 15 sekunžu īsu informatīvo ziņojumu.

  • Kad notikusi pieslēgšanās, sērfo internetā bez jebkādiem ierobežojumiem – vari strādāt, lejupielādējot dažādus dokumentus, un brīvākos brīžos atpūsties, skatoties filmas vai klausoties radio.

  • Pēc pusstundas, lai atjaunotu interneta piekļuvi, atkārto iepriekš minētās darbības.

  • Jautājumu vai neskaidrību gadījumā vērsies pie Lattelecom servisa, sazinoties pa tālruni 177.

Papildu informācija

Līga Bite

Lattelecom Sabiedrisko attiecību projektu vadītāja