Vēsture: Rimi eksperimenti Foursquare

Oriģinālais saturs publicēts webradar.lv 2012.gada aprīlī

Autors: Zane Eniņa, Rimi mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja

Kad tiku lūgta dalīties mūsu uzņēmuma pieredzē ar sociālo platformu Foursquare (turpmāk tekstā 4sq), saku godīgi – sākotnēji mēģināju izvairīties no šī goda, atbildot ar latvisko „ak, ko nu mēs”. Tam pamatojums ir fakts, ka tieši 4sq platformu savās sociālo mediju aktivitātēs esam izmantojuši vismazāk.

Taču, kā jau noprotiet, pretošanās ir cietusi sakāvi, un šai rakstā padalīšos šai pašā nelielajā pieredzē un pārdomās par 4sq.

Rimi pāris gadus uz sociālo tīklu attīstību skatījās no malas, līdz 2010. gada sākumā izveidoja kontus Tviterī un drīz pēc tam – arī lapas Facebook un Draugiem.lv. 2010. gada otrajā pusē tika pieņemts lēmums sakopt arī 4sq dārziņu.

RIMI Foursquare brandpage
RIMI Foursquare brandpage

Pirmais darbs bija visu veikalu informācijas sakārtošana, ko ar 4sq dārznieka Mareka Matisona palīdzību arī izdarījām. Nav jau tā, ka pirms tam 4sq no mūsu uzņēmuma nebija ne vēsts, protams, lietotāji bija paguvuši vienu otru veikalu iezīmēt, tomēr informācija daudzviet bija neprecīza un nepilnīga. Domāju, ka šis būtu solis, ko vajadzētu izdarīt vairumam uzņēmumu – tā ir vienreizēja investīcija (laiks, darbs), kas ilgtermiņā nodrošinās, lai par jūsu uzņēmumu 4sq būtu adekvāta informācija.

Nākamais jautājums ir par aktivitāšu veikšanu 4sq. Līdz šim mēs esam uzsaukuši picu veikala ar visvairāk check-in mēram (cilvēkam, kas visvairāk reizes „iečekojies” konkrētajā vietā), esam visiem, kas ceļā uz vasaras festivāliem esošajos veikalos „iečekojas”, dāvinājuši saldējumu, esam izlozējuši laimīgos „čekotājus” „Tudiš-pīp” akcijas laikā, esam par trim „iečekošanās” reizēm devuši šokolādes batoniņu.

Mazliet vairāk par šokolādes batoniņu gadījumu. Lai nodrošinātu šokolādes batoniņu izsniegšanu kasēs, mums ir jāpanāk, lai kasieri zinātu, pie kādiem nosacījumiem tas darāms. Tas nozīmē: izskaidrot vairāk nekā 2000 cilvēkiem, kas ir 4sq, ko tas „ziemā ēd” un kā atpazīt tieši mūsu aktivitāti. Lai arī tika ieguldīts daudz pūļu (speciāls „manuālis”, vairākkārtēji skaidrojumi un atgādinājumi), man ir aizdomas, ka tāpat diezgan daudzos gadījumos pietika novicināt kasierim gar degunu mobilo telefonu, pateikt sarežģītu vārdu uz „F” burta un batoniņš bija nopelnīts. Bija arī samērā daudz situāciju, kad pēc trim „iečekošanās” reizēm kasieris nebija ar mieru neko dot (nesaprata, nezināja par aktivitāti), bet „forskvērietis” savukārt bija ar mieru „čekoties”, bet ne „čakarēties”, tāpēc nospļāvās (cerams, domās) un bēdīgs bez batoniņa devās mājup. Protams, neaizmirstot par šo neveiksmi iečivināt. Var diskutēt arī par balvas lielumu, taču, manuprāt, tam šajā situācija bija sekundāra loma.

Kādi plusi? Aktivitātes sausais atlikums ir 400 izsniegti batoniņi, kas teorētiski nozīmē mazliet priecīgākus pircējus un kādu, kas hipotētiski dēļ šīs aktivitātes izšķīrās par labu tieši Rimi veikala apmeklējumam (atļaušos gan izteikt pieņēmumu, ka tādu nebija daudz). Pozitīvā čivināšana.

Kādi mīnusi? Protams, bēdīgie pircēji, ka netika pie batoniņa. Un arī tie, kas pie tā tika cīņas un pārliecināšanas rezultātā. Un jau minētā negatīvā atgriezeniskā saite.

Kādi izdevumi? Batoniņa izmaksas šai gadījumā ir tīrais nieks, ja salīdzina iztērēto laiku – mums gatavojot aktivitāti un informāciju un veikala 2000 cilvēkiem to uztverot, saprotot, reaģējot. Mani nepamet sajūta, ka ar šo aktivitāti mēs esam veikaliem sarežģījuši nebūt ne vieglo ikdienu. Var jau teikt – šis skaidrojošais darbs ir ieguldījums nākotnē un, realizējot citu aktivitāti, viss notiks ātrāk un vieglāk. Kaut kādā mērā – jā, tomēr tā kā tirdzniecība ir nozare ar augstu kadru mainību diezgan daudzos gadījumos „sāga būs jāsāk no sākuma”.

Ja runājam par kopīgajiem kvantitatīvajiem rādītājiem, tad šī pusotra gada laikā Rimi un Supernetto veikalos veikti vairāk kā 50 000 „check-in”. Piemēram, Alfā, kas šodien pieredzēs nebijušu „forskvēristu” uzlidojumu, raksta tapšanas brīdī bija 2720 „check-in”, ko veikuši 854 personāži. Vairāk nekā Alfas Rimi „check-in” ir tikai Rimi hipermārketā Valdemārs (līderis) un Rimi lielveikalā Barona centrs. Vienīgais veikals, kas nav zaudējis „iečekošanās nevainību”, ir viens no Supernetto veikaliem Cēsīs. Puse „forskvēriešu” ir vecumā no 25 līdz 35 gadiem, ap 30% ir vecumā no 18 līdz 25 gadiem. „Forskvēriešu” vidū izplatītāks ir vīriešu dzimums.

Ja man būtu jāpieskata kāds neliels bizness, es nešauboties izmantotu 4sq un citu sociālo tīklu brīnišķīgās iespējas „uz pilnu klapi”. Strādājot tik lielā uzņēmumā kā mūsējais, jāņem vērā biznesa specifika un iespējas. Es joprojām nenožēloju nevienu soli, kas sperts uz sociālo mediju platformas, tai skaitā – 4sq. Jautājums ir par enerģijas un resursu apjomu, ko tiem var veltīt.

Ja salīdzina ar kopējo Rimi un Supernetto veikalu apmeklētāju skaitu, 4sq izmanto vidēji 0,03%, pēdējā laikā nedaudz vairāk – aptuveni 0,05% pircēju. Es saprotu, ka šīs platformas lietotāji, visticamāk, ir vairāk no maksātspējīgā gala, vienlaikus atļaušos izteikt pieņēmumu, ka arī šiem cilvēkiem daudz svarīgāk par kādu Special (īpašo piedāvājumu) ir tas, lai veikals nodrošina svaigus un garšīgus produktus, lai nebūtu rindas, bet būtu labas cenas – šādas un citas ikdienišķas, bet klientam tik ļoti svarīgas kvalitātes. Tāpēc ja ir izvēle – virzīt enerģiju uz šo lietu nodrošinājumu vai uz 4sq, es teiktu, ka pirmais tomēr ir prioritāte. Ja veikals būs kā garda, svaiga, skaista torte un 4sq kā sulīgs ķirsis uz tās – burvīgi, bet, ja šis ķirsis būs uzlikts uz ieskābuša un šķība plāceņa – diez vai tas spēs iepriecināt ēdāju. Īsāk sakot – vispirms cepiet gardas kūkas, tad tās rotājiet! Un esiet gatavi tam, ka kādreiz cilvēkiem vienkārši negaršo kūkas.

Lai 4sq dzimšanas dienas divām svecītēm šodien daudz pūtēju un ar katru gadu to būtu arvien vairāk!

P. S. Piedodiet par anglicismiem!