Blackberry Q10. Agrā kazenes rūsa.

 

Kas ir BlackBerry?

 

Tāltālajā 1984.gadā Kanādā Mike Lazaridis dibināja uzņēmumu RIM (Research In Motion), kas pārauga par BlackBerry (oficiāli mainot nosaukumu uz sava visu laiku populārākā produkta vārdu tikai 2013.gada 30.janvārī). Pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, uzņēmums piedāvāja tirgum inovatīvo Inter@ctive Pager divvirziena peidžeri, bet pirmo BlackBerry qwerty mobilo ierīci izlaida deviņdesmito beigās. BlackBerry tālruņi kļuva par savas desmitgades statusa un mobilitātes simboliem, 2007.gadā kļūstot par vērtīgāko Kanādas uzņēmumu ar 68 miljardu vērtu tigus kapitalizāciju, bet tuvojoties desmitgades slieksnim, 2009.gadā Fortune RIM apbalvoja kā straujāk augošo kompāniju pasaulē.

Pasaules tehnoloģiju apskatnieki un Latvijas blogeri saka, ka BlackBerry vadītāji savulaik pieņēmuši virkni lēmumu, kas mazinājuši izredzes konkurences cīņā ar Apple, Samsung un citiem tirgū agresīvajiem ražotājiem. 2012.gadā BlackBerry spēja iekarot vairs tikai 4.5% no kopējā mobilo ierīču tirgus. Šogad, visticamāk, skaitlis vēl mazinājies.

BlackBerry akciju cenas dinamika 5 gados

 

Nenoraksti “podziņtelefonu” pirms laika

 

Kad vienā no populāriem viedtālruņu tehnisko specifikāciju krātuvēm, resursā GSM arena meklējam qwerty, jeb “podziņtelefonus” – mobilās ierīces ar pilno klaviatūru, datora ekrānos iezaigo “Your search returned 471 results. Only the most popular 70 phones shown”* (tas ar meklēšanas ierobežojumu, rādīt tikai dažādos pasaules tirgos reāli pieejamos tālruņus). Šādas ierīces ir visu mobilo ražotāju piedāvājumā, sākot no BlackBerry un beidzot ar Huawei. Pirms iPhone dižpārdokļu revolūcijas, skārienjūtīgus tālruņu ekrānus padarot par masu patēriņa priekšmetiem, pilnklaviatūras tālruņu gan bijis nesalīdzināmi vairāk.

Iespējams, ka labākie no qwerty tālruņiem ir bijuši Motorola Droid 4, BlackBerry Bold 9900 un Curve 9360, Nokia Asha un E sērijas modeļi, Samsung Galaxy Chat, jau vecais HTC Desire Z, tīņu ChaCha un arī miniatūrais Sony Ericsson Xperia mini pro. Dažas nedēļas man bija iespēja lietot jaunāko no “podziņtelefoniem” Latvijas tirgū, BlackBerry Q10 un atgriezties divus gadus senā ikdienas pieredzē, kad lietoju Aspen tālruni no Sony Ericsson.

Pirms nedēļas Kristaps [krizdabz.lv] savā blogā apgalvoja, ka “podziņviedtālruņi” ir miruši un jāpāriet vien uz skārienjūtīgajām ierīcēm. Daži argumenti gan joprojām  ir par labu tieši qwerty ierīcēm ar fizisku klaviatūru.

BlackBerry Q10 screenshot - BB hub  BlackBerry Q10 - web browser

 

Ātrrakstīšanas čempions

 

Tālruņu pilnā klaviatūra (kuras augšējo simbolu rinda qwerty arī devusi šo nosaukumu vēl pirmajām rakstāmmašīnām) ļauj rakstīt ļoti ātri. Es pat uzdrošināšos teikt – ātrāk nekā ar labāko Android tālruņu “klaviatūras” aplikāciju SwiftKey un daudz ātrāk kā ar jebkura viedtālruņa standarta virtuālo klaviatūru. Nešaubīgi qwerty fiziskās pogas ir ceļš uz precīzāku (mazāk kļūdainu) rakstību. Pieņemu Jūsu replikas, ka pielāgojot tekstu labošanas funkciju viedtālrunī, un labas valodas krātuves gadījumā, skārienekrāns neatpaliek precizitātē. Taču “tikko no kastītes,” jebšu jaunai ierīcei ar fiziskiem taustiņiem ir sava priekšrocība.

Jāpiemin arī zināms “taktilais efekts”, kas ilgākā laikā lietojot “podziņtelefonu” ļauj intuitīvi atcerēties klaviatūras simbolu izvietojumu. Diemžēl skārienekrāns nesniedz mums šādu intuitīvo pieredzi.

 

Kurš pirks Kazeni?

 

Filosofējot par to vai ieteikt kādu no mobilajām ierīcēm, saruna būtu gara. Mēs katrs piesauktu racionālus un iracionālus argumentus, censtos vien otru pārliecināt par kāda viena zīmola pārākumu, vai mobilo sakaru operatora priekšrocībām (piemēram BlackBerry gadījumā, pilnvērtīgu tā izmantošanu Latvijā nodrošina tikai Bite), taču.. Gala izvēle veicot pirkumu nereti atšķiras no kaislīgajiem interneta argumentiem.

Jauns BB Q10, cenas ziņā ir samērojams ar Android un iOs saimes flagmaņiem. Tas nav “pirmklasnieka” tālrunis, bet nopietna ierīce, nobriedušam cilvēkam. Tālrunim ir ietilpīga (maināma) baterija, kas, iespējams, ļauj nodrošināt ilgāku mobilitāti, jo BlackBerry saimnieks minūtes laikā nomaina sava Q10 bateriju uz rezerves mAh “klucīti”, pretēji ļoti daudziem, kas spiesti kādu laiku “būt pie vada” jo lieto arvien lielākā skaitā tirgotos tālruņus ar mājas apstākļos nenomaināmu bateriju.

BlackBerry Q10 Weather widget  Blackberry Software update v1 BB Q10

 

Drošāks par drošu

 

Kopš cilvēki internetos var smelties dažādas zināšanas, sākot no pareizās frizūras izvēlei vecmeitballei un beidzot ar tostera 3D drukas shēmām, arvien vairāk lietotāju meklē arī veidus, kā “uzlauzt tālruni”. Zagtas un nejauši atrastas mobilās ierīces “pārdzimst” lietotās. Pat pašmāju ss.lv atradīsiet meistarīgu palīgu, kas par nelielu bet taisnīgu atlīdzību atbrīvos Jūsu tālruni no “bloķēts Tele2 tīklā” un citām nevēlamām īpašībām. Tā “var tikt galā” ar Android, ar iOs un Symbian ierīcēm.

Kad nobloķēju BlackBerry, vairākkārt nepareizi ievadot tālruņa ekrāna aizslēgshēmu, ierīce paziņoja – visi personiskie dati no šī tālruņa tiks dzēsti. Mirgojot ikonai, kas atgādina dokumentu papīrsmalcinātāju, ierīce vēl apmēram 15 minūtes darbojās un tad – apklusa. Atzīstos, ka vērsos pie google un bing meklētājiem, cenšoties uziet padomus kā iedarbināt bloķēto BlackBerry. Šāda vieda jautājumus interneta vidē var atrast, taču atbilde ir viena – jādodas pie ierīces tirgotāja, jāapliecina pirkums dokumentāli un tad jau var cerēt uz ierīces atgūšanu. Dati, ja vien nav saglabāti BlackBerry serveros (un to katrs tālruņa lietotājs paveic pats, uzstādot attiecīgu programmatūru savā mājas vai darba datorā), tiek zaudēti.

Neviens nekad nepiekļūs BlackBerry glabātajam saturam, ja pats ierīces saimnieks to nevēlas. Šis arguments ir nopietns “+” uzņēmējiem, kuru “dzīve” ir mobilajā ierīcē. Drošie dati BB ierīcēs nereti ir pat arguments likumnepaklausīgiem pilsoņiem izvēlēties par savu saziņas rīku tieši BlackBerry.

BlackBerry Q10

 

BlackBerry nav “antisociāls”

 

Modernā socializēšanās nav izslēgta no Q10. Šis BlackBerry tiek piedāvāts ar jau tālrunī esošām ražotāja iepriekšinstalētām Facebook, twitter (ar iespēju pievienot primāru un vairākus papildkontus), LinkedIn un pat Foursquare aplikācijām. Ir izveidota (gan aizdomas, ka portēta) aplikācija arī Krievijā populārajam Vkontakte. Latviešu draugiem.lv var lietot izmantojot pilnvērtīgu web pārlūku.

BlackBerry nevarēsiet fotografēt ēdienu un dalīties ar to instagram. Pati Q10 patiesībā nav izcilības paraugs fototelefoniem, taču, ir gana, lai, piemēram, nofotografētu dokumentu vai fiksētu kādu kadru no ikdienas. Lielāks mīnuss jau ir fakts, ka pasaules populārākā autobraucēju aplikācija Waze nav un visticamāk nekad nebūs pieejama BlackBerry.

Te atļaušos citēt Reini Mežuli, kurš sarunā par BlackBerry Q10 aplikāciju pieejamību rakstīja: “Katram sevi cienošam BB lietotājam gan jau ir personīgais šoferis ar iPhone” (kurā darbojas iztrūkstošais waze un citas aplikācijas).

Image upload via BlackBerry   BlackBerry Foursquare #TallShipsRaces Riga check-in

 

Kazene runā svešā mēlē

 

Jā šis ir mīnuss. Latviešu valodas tālrunim nav. Nav ziņu vai kādreiz tā būs. Nav arī skaidrības – vai tas vajadzīgs. Biznesa videi, kura komunicē transkontinentāli darba valoda visbiežāk ir angļu un Malaizijas apģērbu ražotājam latviešu diakritiskās zīmes tāpat neko neizteiks. Tas pat attiecas uz uzņēmējiem, kas savu sadarbības partnerību izvērsuši Eiropas austrumu virzienā – arī Krievijas partneruzņēmumiem latviskojuma esamība jūsu mobilajā ierīcē nav izšķirīga.

Latvijā un diendienā aktīvi socializējoties jābūt ļoti radošam, taču kopumā grūti izpausties nelietojot nevienu diakritisko zīmi.

 

Secinājumu vietā

 

Blackberry ir biznesa klases mobilā ierīce, kuru kā savu izvēlēsies cilvēks, kas strādā ar skatu ārpus Latvijas robežām, augstu vērtē datu drošību un vēlas tālruni ar intuitīvu fizisku klaviatūru. Šis nav tālrunis nav sociopātu un “jūraszirdziņu pozā” esošu tīņu saziņas rīks.

Ņemot vērā ik gadu sarūkošo tirgus daļu pasaulē, BlackBerry drīz būs hipstera (pret straumi ejoša cilvēka) tālrunis, jo tiek iegādāts reti.

  

 

Tehniskie parametri:
BlackBerry Q10
izmērs 119.6 x 66.8 x 10.4 mm
svars 139 g
ekrāns 720 x 720 pikseļi (~328 ppi)
baterija Li-Ion 2100 mAh (aptuvenais sarunas laiks 3G tīklā ~13 stundas)

BlackBerry Foursquare