Augstskolu Android app..

11.decembrī, Rīgas Ekonomikas augstskolā prezentēja mācību mobilo lietotni (aplikāciju – app). Šis notikums mudināja līdztekus aplūkot Latvijas augstskolu app (Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes) un, iespējams, izteikt kādus secinājumus.

 

How hard can it be?
/Jeremy Clarkson/

Kam nepieciešama lietotne un “Kā būtu ja?

Screenshot_2013-12-10-08-36-32 2013-12-12 11.19.16 Screenshot_2013-12-09-19-26-22

[ augstsskolu app sākumekrāni android vidē, sarindoti pēc app izstrādes datumiem ]

Pieļauju, ka jautājumu “kādēļ mums to vajag?” uzdevuši un vērtējuši kā SSE, LU tā arī RTU.
Vai augstskolas aplikācija varētu būt rīks, caur kuru ļaut aktīvi izpausties studentu pašpārvaldēm, sporta un debašu klubiem, brīvā laika iniciatīvām? Noteikti jā!. Diemžēl studiju procesa ikdienā tik ļoti pašsaprotamās aktivitātes nekādā veidā neatspoguļojas aplikācijās.
Vai aplikācijas var būt “laipa” uz augstskolu sociālo platformu vidi? Noteikti jā – tā piemēram augstskolas tvītu plūsma ir viegli iekļaujama app, ērti lasāma mobilā formātā un varbūt var kalpot kā mudinājums sekot augstskolas sociālo platformu kontam. Visas augstskolas lepojas ar daudzskaitlīgu klātbūtni sociālajās platformās (augstskolu un to fakultāšu plašajā pārstāvībā var pat apmaldīties), taču nedz Flickr, ne Youtube nedz jau pieminētais mikroblogu vietnes twitter plūdums nepapildina nevienu no app (RTU gan ir pievienojuši saites uz galvenajiem augstskolas sociālo platformu kontiem izvēlnē “par mums”).
Tātad – ārpusstudiju aktivitāte un sociālās platformas izslēdzot – app primāri koncentrējas uz praktisko lietderību studējošo ērtībai.

2013-12-12 02.34.14 2013-12-12 11.30.12 2013-12-12 02.54.06

[ augstsskolu app paziņojumi brīdinot, ka saturs pieejams tikai reģistrētiem lietotājiem ]

Vai aplikācijas var rādīt karti ar fakultāšu / kopmītņu / nodarbību telpu atrašanos un piedāvāt ērtāko sabiedriskā transporta maršrutu no app lietotāja atrašanās vietas? Var. Varbūt tas būtu pat ieteicams un, piemēram, LU app esošā karte varētu tikt padarīta funkcionāla un ne statiska.
Nepelnīti – nevienā no trim aplikācijām (te gan raugos bez reģistrētā lietotāja pieejas) augstskolas bibliotēkas resurss nav izcelts kā sevišķs un ērti lietojams no mobilās ierīces. Kādēļ neiekļaut ePub lasīšanas iespēju?
Galu galā – kantīnes pusdienu piedāvājumi un atgādinājums (push notificaton), pudienas laikā pakavēties studentu ēdnīcā, ja app lietotājs pieslēdzies augstskolas ēkas wifi nav raķešzinātne un tādas funkcijas iekļaušana ir iespējama.

Ja ieskatīsities Google Play – dažas studentu veidotas minimālistiskas lietotnes apkopo augstskolu lekciju sarakstus un tādēļ vien, lai šo sarakstu piedāvātu nedaudz ērtāku, iespējams, augstskolas oficiāla app nav nepieciešama.

2013-12-12 02.37.05 2013-12-12 11.42.54 2013-12-12 02.52.32

augstsskolu interneta vietnes nav optimizētas mobilajām ierīcēm, SSE šādi rāda vietni no app ]

Vai darbs ar bijušajiem studentiem, saziņa, potenciālo individuālo ziedotāju var uzrunāt caur lietotni. Iespējams. Iespējams šādas sadaļas iekļaušana ir eksperimentēšanas vērts projekts. Citviet Eiropā un pasaulē augstskolas to ar dažādiem panākumiem mēģina..
Augstskolu fondi, stipendiju programmas un sadarbības projekti ar citām augstskolām – arī šī ir satura daļa, kura var parādīties augstāko mācību iestāžu app.
Iespējams ne viss uzskaitītais ir realizējams vienā dienā, iespējams daļu no minētā nav lietderīgi iekļaut app (pieņemot, ka izveidojot lietotni ar pārāk plašu saturu tā zaudē pamata funkcionālo ērtību).

2013-12-12_0430

Nedaudz mulsina augstskolu interneta vietnes, kurās app pastiprināti jāmeklē un arī izvietojums (pakārtojums www navigācijas sadaļās) noteikti rosina izteikt piedāvājumu zināmai lietojamības testēšanai. Ja LU vietnē, pēc neloģiskā navigējuma, toties ir plaša aprakstoša informācija, RTU man izdevās atrast vien preses paziņojumu (bez saitēm uz app veikaliem), bet SSE līdz šim mirklim www neatradu izklāstu par app..

 

Esošās funkcionalitātes apkopojums

 

Salīdzinājumam sākotnēji izvēlētas Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) app, kuras izveidotas attiecīgi 2012. un 2013. mācību gadus iesākot. Diemžēl lūgums rast iespēju aplūkot šo augstskolu app “no iekšienes” (ar visām studējošajam pieejamajām iespējām) nerada atbildi un no 10.12 līdz šo pārdomu publikācijai augstskolu informācijas e-pasti klusē.. Mans skatījums uz app funkcionalitāti, tātad – virspusējs.

LU app pēdējo reizi atjaunināta 2013.gada 3.septembrī un kopumā tikusi lejuplādēta/instalēta 1000–5000 reizes. RTU atjauninājums 2013.gada 28.novembrī ar 500-1000 lejupielādēm. SSE app gan sava nesenā publicēšanas datuma, gan arī tādēļ, ka kopējais studējošo skaits daudz mazāks, nekā LU un RTU, nav salīdzināms.

2013-12-12_0257

Ļoti vienkāršojot – LU aplikācija ir “savējiem” (bez autorizācijas iespējams vien atvērt LU, mobilajām ierīcēm “nedraudzīgu” web un lietojot app, uzzināt kontaktinformāciju augstskolā strādājošajiem), savukārt RTU ļauj daļu aplikācijas lietot arī bez autorizācijas. Lai gan “viesim” pieejama tikai jaunumu sadaļa un informācija par RTU un pašu lietotni, šo varētu nosaukt par eleastīgāku risinājumu potenciālam interesentam par to kas notiek augstskolā, kāds ir tās ikdienas ritms.

Abas app rāda augstskolu identitāti – atturīgu, taču profesionāli noformētu.

2013-12-12_0258

Lasot atsauksmes Google Play – funkcionalitāte abām lietotnēm ir pieņemama, lai gan variē no ierīces uz ierīci. Studenti var pieslēgties e-studiju platformai, salīdzinoši ērti un operatīvi izmantot lekciju sarakstu un saziņas iespējas ar mācībspēkiem.

2013-12-12_0259

SSE Riga app izstrādātājiem bija iespēja iepazīt šos nosacītos konkurentus Latvijā (ja vietā runāt par kādu sāncensību augstāko mācību iestāžu lietotņu ziņā) un izveidot optimālāku app.. Autorizējoties ar SSE studenta ID kodu, lietotājiem pieejami kursu materiāli, atzīmju izraksti un citas iespējas. Diemžēl patlaban pieejamajā versijā SSE app ir nepabeigta gan tehniski (piemēram ziņas no app aizved uz mobilām ierīcēm neoptimizētu augstskolas web un pēcāk neļauj atgriezties lietotnē, iespējams vien vardarbīgi aizverot lietotni, to atkal atvērt un tā nonākt pie vēlamā satura), gan arī pēc būtības – virknē izvēļņu saturs nav aizpildīts, dizaina askētisms robežojas ar dizaina neesamību un pat pašā Google Play vīd ekrānšāviņi no iOs ierīces. Te noteikti jāgaida atjauninājumi un daudz noslīpētāka app, jo sevišķi tādēļ, ka lietotnes izstrādi atbalstījis vadošs telekomunikāciju uzņēmums.

2013-12-12 02.54.48 2013-12-09 19.27.13 2013-12-12 02.54.37

 

(ierīce uz kuras veikts novērojums Sony Xperia Z ar 4.2.2. Android – build 10.31.A.2.67)