Saule skatienā Neredzīgo bibliotēkā

Vai esi ievērojis kā sāk starot neredzīga cilvēka vaibsti, kad viņš iesāk sarunu ar Tevi? Smaids, gaišs smaids pavēršot pret Tevi skatienu, un saruna vedas rimti un mierpilni, lai arī debesu zilā, vai saulrieta purpura toņi, tās ir krāsas, kuras šis cilvēks zin vien no nostāstiem..

Gada sākumā Tu, mans draugs, sociālo mediju platformās atsaucies Latvijas neredzīgo bibliotēkas (LNerB) lūgumam palīdzēt (sevišķs paldies Kristapam, Kasparam un Rinaldam). Gaidot LNerB Braila raksta nodaļas desmitgadi tikām aicināti kopīgiem spēkiem sarūpēt krāšņu dāvanu bibliotēkas turpmākiem darbiem – krāsainu drukas ierīci. 2.novembrī, svinot jubilejas dienu jau varējām priecāties par jēgpilnu ziedoto līdzekļu lietojumu un košu papildinājumu Braila raksta krājumos.

 LNerB — Latvijas Neredzīgo bibliotēka, Braila raksta nodaļas 10 gadi
LNerB — Latvijas Neredzīgo bibliotēka, Braila raksta nodaļas 10 gadi

Rīgā, Juglas apkaimē, Strazdumuižā. Jau ilgus gadus tur, Lielajā muižas dzīvojamajā ēkā iemājojusi Latvijas neredzīgo biedrība un LNerB — Latvijas Neredzīgo bibliotēka.

Tā ir sava Gaismas pils cilvēkiem, kuru pasaules literatūras un periodikas izziņa nāk no Braila raksta — starptautiskās rakstības sistēmas neredzīgajiem (raksta pamatā ir sešu reljefu, no caurumotām iespiedzīmēm veidota punktu kopa, ko lasa ar taustes palīdzību).

 

Braila raksts

Ceļu uz Bibliotēku es atradu pateicoties Tālim Eipuram, kurš aicināja “Talkā ar balsi” – valsts finansējuma trūkums un slavenais krīzes laiku “strādājošo pensionāru nodoklis” liedza apmaksāt pensionētos aktierus, kuri bija ieskaņojuši audiogrāmatas neredzīgo bibliotēkai. Kopš tā laika sekoju daudzveidīgajiem kultūras notikumiem LNerB un apbrīnoju to dzīvesprieku, kas staro no bibliotēkas darbiniekiem un apmeklētājiem. Šo gadu laikā Braila raksta nodaļa izdevusi 139 Braila rakstā reproducētus literārus darbus. Top nākamie.

Bibliotēka, man šķiet, nekad nav dzīvojusi pārticībā – Strazdumuižas nams ir kā sirmgalvis, darbā samezglotām rokām, grumbains un sens. Tomēr šai vietā ienākot man neviļus gribas klusināt balsi un apslāpēt ikdienas iekšējo steigu, apbrīnojot kā ēka tiek kopta un kā šeit sargā vērtīgāko – to, garīguma un kultūras auru, kas staro no bibliotēkas. Ar pasākumu 2.novembrī noslēdzas viens solis – Braila raksta nodaļas desmitgade, taču kā sirdsdarba vieta šī ir plaši atvērta. Līdzīgi kā ar, šķiet, pirmo akciju Uzdāvini sauli, tā arī ar nākamajām – Strazdumuižā ir gana darāmā. Baltā spieķa dienā, literatūras gadskārtu svētkos un ikdienā.

Bibliotēkai palīdzēt Tev pa spēkam arī šobrīd. Audiogrāmatas, braila raksta un jo sevišķi taktilo grāmatu eksemplāri un arī moderno tehnoloģiju atbalsts – to LNerB novērtēs. Ja Tev pašam un Tavam uzņēmumam “korporatīvā sociālā atbildība” nav tikai tukša deklarācija – piedalies, meklē ceļu uz bibliotēku un jautā – ko Tu vari darīt labu. Šodien.

LNerB

Svarīgākie ar Braila sistēmu saistītie termini

Tāfele – plastmasas vai metāla trafarets, kurā ievieto perfokartonam līdzīgu biezu papīra lapu.

Lodziņš – Rūtiņai līdzīgs kvadrāts, kurā ieraksta 1 burtu, ciparu vai noti. Sarežģītākos gadījumos ir zīmes, kas aizņem vairākus lodziņus. Lodziņi savirknēti tāfeles rindās. Latvijā izplatītās Ļeņingradas tāfeles rindā mēdz būt 24 lodziņi. Vairāk sastopamas vienpusējās tāfeles ar 13 rindām.

Grifele – irbulis, ko lieto burtu ierakstīšanai.