Silīcija ieleja pietuvinājumā

[speciāli KURSORS.lv]

 

Jau sestdien Rīgā notiks pasākums “Silīcija ieleja ierodas Baltijā” [Silicon valley comes to Baltics – sv2b]. Pagājušā gada novembrī šāds pasākums notika Viļnā, pulcējot tuvu 2 tūkstošiem klātienes skatītāju un varētu šķist, ka Silīcija ieleja atvērti un ieinteresēti raugās uz Baltiju – reģionu ar stārtapu izaugsmes potenciālu. Realitātē – Silīcija ielejā, līdzīgi kā uzsācēj-uzņēmēju attīstības centros Eiropā un Āzijā, konkurence ir nežēlīga un izlauzties slavas saulē spēj koncentrētas tikai spēcīgas, komercializējamas idejas, kuras pavada jaudīgas komandas, kas spēj šīs idejas iedzīvināt.

Te jāatceras, ka dažas dienas iepriekš Ekonomikas ministre visai rezervēti reaģēja uz aicinājumu Silīcija ielejā nodibināt pastāvīgu Latvijas (secīgi arī stārtapu) atbalsta punktu:

“Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā (ATPL) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) vērsušās pie valsts amatpersonām ar aicinājumu izveidot Latvijas pastāvīgo ekonomisko pārstāvniecību ASV, taču ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) norāda, ka Latvija to nevar atļauties”.

Silīcija ieleja nav brīnumzālīte vai pašmērķis Latvijas uzņēmējdarbībai. Īpaši uzsācēj-uzņēmumiem iekarot savas pozīcijas ASV ir sarežģīti, un ne vienmēr ceļamērķis ir tieši šis uzņēmējdarbības un investīciju centrs Amerikā. Taču jāatzīst, ka pašmāju pārstāvniecības, kura aktīvi, plānveidīgi un mērķtiecīgi, neraugoties uz turbulencēm kādu ministriju politiskajā vadībā, latviešiem nav nevienā no lielajiem biznesa aktivitātes centriem. Tad – kādēļ lai tā nebūtu tieši Silīcija ieleja, kas uz dažām dienām pietuvojusies Rīgai, caur sv2b.

Still of Alec Berg, Mike Judge, Zach Woods, T.J. Miller, Thomas Middleditch and Kumail Nanjiani in Silicon Valley (2014) Still of Alec Berg, Mike Judge, Zach Woods, T.J. Miller, Thomas Middleditch and Kumail Nanjiani in Silicon Valley (2014)

Lielākais konferenču, forumu un citu iedvesmojošo pasākumu uzdevums ir iekustināt auditoriju rīkoties un realizēt savas uzsācēj-uzņēmēju idejas. Angļu valodā šo sauc par “Converting wanterpreneur to Startupreneur” [ļoti brīvi tulkojot būtību – no vārdiem un idejām pāriet pie reāliem darbiem]. Tieši šī iemesla dēļ, manuprāt, vislielākā pievienotā vērtība Latvijai no “Silīcija ieleja ierodas Baltijā” ir sava veida izcilības apmācības, kuras iegūst jaunie uzņēmēji, kuri izturējuši TechHub Rīga stārtapu akadēmijas rudens posma atlasi un kopā ar reģiona kaimiņiem varēs pilnveidot savas zināšanas mentoringa sesijās, kurās piedalīsies eksperti no Silīcija ielejas. Šis pasākums notiek dienu pirms lielās konferences, piektdienā, Rietumu bankā.

Trīs no uzņēmumiem, kuri izcīnījuši šo privilēģiju stārtapu priekšatlasē, nāk no Latvijas. Tie ir Furny – komanda, kas darbojas, lai radītu paplašinātās realitātes [augmented reality] mobilo lietotni profesionāļiem, ar kuras palīdzību būtu iespējams veidot ieskatu, kā dažādi interjera priekšmeti iederas mājoklī bez precīzu mērījumu veikšanas, vai modelēšanas. Otrais un trešais ir uzsācēj-uzņēmumi, kas darbojas platformu kā servisa jomā – Ezzcat, kas piedāvā veidot specializētas mobilās lietotnes restorāniem un eComCharge, kas darbojas kā universāls maksājumu risinājumu partneris. Visi trīs uzņēmumi izvēlējušies piedāvāt risinājumus uzņēmumiem un profesionāļiem, tādējādi ir investoru acīs tīkamāki, jo tieši b2b uzņēmumiem ir daudz skaidrāks biznesa modelis, nekā uz galapatērētāju orientētajiem un vienkāršāk prognozējama peļņa.

TechHub Academy

Konferenci “Silīcija ieleja ierodas Baltijā” īpašā kanālā translēs Lattelecom Iegriezies 360 projekta pop-up televīzija. Tomēr nevajadzētu atteikties no iespējas sestdien sastapt Silīcija ielejas ekspertus klātienē – tieši neformālās sarunas konferences starplaikos uzsācēj-uzņēmējiem varētu būt ārkārtīgi vērtīgas, lai iegūtu alternatīvu novērtējumu uz Jūsu klusībā lolotajām idejām. Iespējams lektoru sacīto prezentācijās Jums izdosies atrast interneta dzelmēs, taču retā iespēja iepārdot [pitch] savu ideju pasaules līmeņa ekspertam – tāda Rīgā šogad ir tieši sv2b.