Pokémon GO – viss kas Tev jāzina

Pokémon GO ir vairākspēlētāju uz lietotāja atrašanos balstīta tiešsaistes spēle brīvā dabā, kur ar paplašinātās realitātes elementiem [augmented reality] spēlētāji, kas sadalījušies trijās spēles frakcijās, sacenšas cits ar citu un dodas nepieradināto pokemonu medībās. Lai arī spēle iznākusi vien nesen un lielākajā daļā pasaules oficiāli vēl nav pat pieejama, tās popularitāte pašlaik ir milzīga. Spēle kā lietotne pieejama kā iOs tā arī Android lietotājiem.

Pokemonu stāsts man ir zināms no bērnības, kad TV ņirbēja multene un grāmatnīcās varēja nopirkt spēles kartītes ar dažādiem pokemoniem, no kuriem, iespējams, pats populārākais ir mīļganais dzeltenais radījumiņš Pikačū. Spēļu kompānija Nintendo savu moderno versiju par pokemonu kaislībām uzticējusi veidot Ninantic, uzņēmumam, kurš šādu pieeju – tiešsaistes spēli brīvdabā jau notestējis. Pokemon GO balstās uz spēles Ingress platformu. Par to kas ir ingress, lieliski rakstījuši šajā blogā, tādēļ neatkārtošos. Jāpiebilst vienīgi, ka tieši Ingress pieredze lika man meklēt arī Pokemon GO instalācijas failu manā viedtālrunī un doties izmēģinājuma pastaigās, par kurām arī pastāstīšu tepat tālāk.

Pokémon GO
Attēli : JUSTIN LUU – Disclaimer: The work presented is not affiliated with The Pokémon Company, Nintendo, or Niantic. It is personal work that is not intended for commercial use.

Pokemon GO – kā tas notiek.

Viedtālruņa ekrānā iemirdzas lietotnes sākuma ekrāns, iespējams autorizēties ar Jūsu google kontu, izvēlēties – būsit spēlē zēns vai meitene, veikt minimālu personalizāciju, norādīt savu spēlētāja vārdu un – tas arī viss. Tālāk jau sākas pats izziņas process.

Pirmo pokemonu notveru jau dažus soļus no sestdienas pastaigas sākuma. Jāteic, ka bez instrukcijām un pamācībām saprotu, kur ekrānā jāklikšķina un atmiņas no multfilmas ļauj saprast, ka pokezvēriņu virzinā jāmet bumba, kas tad arī otver mītisko fantāzijas spēles tēlu. Vēlāk gan lasu, ka vērts sagaidīt, līdz aplis pirms notveramā zvēriņa kļūst visplašākais un tad veikt pokebubas sviedienu. Arī sastopot citus, dažādu veidu pokemonus nākas secināt, ka daži kustas sasodīti strauji un nepieciešamas vairākas to virzienā raidītas pokebumbas.

Šobrīd spēlē vajadzētu būt 250 dažādiem dažādu veidu pokemoniem. Ja ir vēlēšanās saprast kurai klasei pieder konkrētais pokezvērs – te ir visai pilnīgs saraksts par tēliem un to evolūciju. Pieredzējušajiem spēlētājiem, kuriem nav izdevies nomedīt visus šos pokemonus ir “sazvērestības teorijas”, ka interesantākos pokemonus spēlē aktivizēs vien ar laiku, tā no jauna to padarot iekārojamu iesācējiem.

Pokemoni var parādīties nejauši, tie var sekot Jums kā daždien medībās, ja esat izlikuši īpašās vīraka sveces, varat arī ar sevišķo moduli papildināt sevišķos torņus/resursu punktus (tie ir Ingress platformā pievienotie vides objekti, piemēram kāds košs grafiti, piemineklis parkā, vējdzirnavas un tamlīdzīgi) ar pievlināšanas moduli. Lai arī rodas vēlme iezīmēt kādus citus vides punktus apvidos, kur to šķiet nedzudz, jāatceras, ka joprojām Ingress platformā ir pievienoti, taču neapstiprināti vides objekti un Ninantic komūnas administratori nav spējuši šo jautājumu risināt jau vairāku gadu garumā. Spēles ietvaros iespējams veikt pirkumus, taču lielākā daļa no papildus bonusiem iegūstama spēles gaitā un Pokémon Go neierobežo spēles gaitu, ja neesat atstājuši viņu kabatās eiro un centus – bez komercijas var iztikt.

Pokemon GO lietotnes skati
Cīņas ar citiem pokebumbotājiem.

Pašā spēles sākumā iesācēji ir neittrāli, jeb frakcijām nepiederoši. Sasniedzot piekto spēles līmeni (man tas izdevās jau vienā nedaudz ilgākā par pāris stundām un 8500 soļiem ilgā pastaigā aizvadītajā sestdienā), tiek piedāvāta izvēle – zilā sarkanā vai dzeltenā spēlētāju frakcija.. Līdz šim gan nesaredzu lielu nozīmi frakcijas izvēlē, tomēr – zināma nozīme tai ir, jo manā apkaimē vadošie bija sarkanajai frakcijai piederīgie, tādēļ izvēlējos lielisko zilo frakciju.

Īpašos vides punktos (Pokemon GO tos sauc par sparinga cīņu zālēm) iespējams sacensties ar citu frakciju spēlētājiem vai, ja vēlēšanās – papildināt arēnas sargu rindas, palīdzot savas frakcijas spēlētājam. Otrajā pastaigu dienā, kad jau biju gatavs mēroties spēkiem ar citiem spēlētājiem Rīgā un vēlāk arī arpus galvaspilsētas, visai vienkārši pacīkstējos ar sarkanās frakcijas spēlētājiem.

Viena nepatīkama īpašība vieno kā Ingress platformu, tā arī Pokemon GO – milzīgs viedtālruņa baterijas resursu patēriņš. To gan iespējams mazliet uzlabot, spēles iestatījumos izvēloties saudzējošo režīmu un pastaigā viedtālruni pagriezt “kājām gaisā” – tā izdzisīs ekrāns. Diemžēl pašlaik, lai kvalitatīvi spēlēlētu Pokemon GO viedtālrunim visu laiku jābūt aktīvam un ekrānam jārāda apkaimes karte (lai redzētu īpašos vides punktus un resursu punktus).
Jā – nieki, tas viss, protams. Tomēr priecājos par Nintendo un Ninantic kopdarbu, kas, kā rakstīja kāds ASV paziņa, “pavisam nemanot izvilka bērnus no zviļņa mājās uz piedzīvojumu un pastaigu parkā”. Tas arī ir lielākais spēles pluss – fiziskas aktivitātes kopā ar atvasēm.