Dom-raksts. Viedsatura meklējumi pirms viedtelevīzijas

Vairākas nedēļas manā mājas TV notiek ievērojamas pārmaiņas – līdz ar teju tūkstoti brīvprātīgo esmu LMT viedtelevīzijas izmēģinājuma lietotāju grupā. Vairākas nedēļas ar gaidāmo TV produktu likušas citā griezumā lūkoties uz mana pastāvīgā televīzijas piedāvājuma saturu, kuru piegādā Latvijas kabeļtelevīzijas līderis Lattelecom. Tāpat – tieši viedtelevīzijas kontekstā, daudz rūpīgāk esmu uzlūkojis Lattelecom interneta televīziju, kas nesen ieguvusi jauno nosaukumu Shortcut un arī pavisam nesen sevi par Baltijas Netflix pasludinājušo MTG izstrādājumu Viaplay. Šīs pārdomas nav viena vai otra produkta vērtējums – tā ir vairāk pārdomu analīze un skaļi izteiktas cerības un spriedumi par gudro saturu manā TV..

viedtelevīzija un viedsaturs
viedtelevīzija un viedsaturs

Viedsatura meklējumi

Sākšu ar to, ko es sagaidu no televīzijas kopumā. Man svarīgs manis paša noteiktais “prime time” – mans brīdis, kad es vēlos skatīties jebkuru TV saturu. Gadiem ritot arvien retāki ir tādi notikumi, kurus man personīgi ir vēlme skatīties tiešraidē. Nereti nav laika – koncertfestivālu grafiks, konferenču norises laiks un citi notikumi, kas principiāli būtu interesanti, kopumā tikai pa gabaliņam saturā ir man interesanti, tādēļ es vēlos skatīties notikumu tādā “redakcijā”, kas ir manā gaumē – sagaidot norises beigas un koncentrēti veltot laiku tikai man aktuālajam. Vien tādi sporta lielnotikumi kā Olimpiskās spēles un arī tad – tikai mana mīļākā sporta veida gadījumā piespiež pakārtot manu laiku TV pārraidei. Parasti – es esmu sava TV laika pavēlnieks.

Vispārinot – šķiet “sava televīzija” nupat ir tāda kā pašmāju telekomunikāciju uzņēmumu modes lieta.
Likumsakarīgi, ka savu TV pakalpojumu un interneta TV veido, papildina un bagātina Lattelecom, mūsdienīgāko un mobilāko risinājumu sola radīt LMT un braši nostabilizējies tiešraižu lauciņā, savādu savienību veido MTG ar viaplay un Tele2 (kaut kādu televīzijas izstrādājumu piedāvā Tele2 arī atsevišķi). Vēl atlikusi Bite, kas ar, iespējams, ātrāko mobilo internetu varētu būt labs risinājums skatīties TV planšetē, izmantojot kādu lietotni, taču līdz ar īpašnieku un vadības maiņu, visticamāk, televīzijas produkts nav pirmā uzņēmuma prioritāte.

  • TV satura arhīvs ir viena no mūsdienu viedtelevīzijas pamatprasībām.

Jau gadiem dzīvoju cerībā, ka kāds no Dzimtenes TV pakalpojuma nodrošinātājiem spēs radīt lietotni ar kuras palīdzību dot komandu mājas TV kastītei ierakstīt to vai citu pārraidi – ja es pamanu sociālo mediju telpā atsauksmi par pārraidi, kas manu viedokļu telpas līderu vidū izsauc viļņošanos, iespējams, to skatītos, taču – ne vienmēr pārraides iepriekš esmu prognozējis kā aktuālas / esmu piemirsis par TV produktu un programmā aktuālo, tādēļ mājas TV pults kā vienīgais arhīva ieraksta izveides instruments man jau gadiem šķiet nepietiekams rīks. Pagaidām nedz LMT, nedz Lattelecom lietotnes tādu – attālinātā arhīva izveides iespēju nedod.

Kā papildus neērtības varu minēt programmas neelastību – par to ļoti precīzi runā Katrīna – “Tā arī neesmu sapratusi, kāpēc to sauc par interaktīvo TV, ja programma tāda, it kā avīzē nodrukāta mēnesi iepriekš” – TV programma Lattelecom interaktīvajā televīzijā tiešām nav labākais piemērs lietu kārtībai – tā ir neelastīga un šķiet neviens to nepārskata, vadoties no reālā TV satura un pārraižu laiku izmaiņām. To gan visticamāk nodrošina paši satura devēji, tādēļ kolēģiem no Sportacentrs TV varu izteikt dziļu līdzjūtību – ikreiz tieši šajā kanālā tā ir vai nu īslaicīgi nepieejama, vai arī ārkārtīgi neprecīza.
Man gribētos programmu ērti lietojamu, ar saviem komentāriem papildināma un ar iespēju dalīties sociālo mediju telpā – sak’ – šovakar skatīšos Latviešu startu Rio, atkal jāiesmaida par smalko stilu, vai tamlīdzīgi, tā rosinot citus savus draugus un paziņas pievienoties konkrētās pārraides pārspriešanai /apskatei.

LMT kopumā akcentē tiešraižu spēku un ar tālredzīgi plānotām lietotnes atgādinājuma zibziņām un paziņojumiem rosina pieslēgties TV notikumiem “dzīvajā”.
Arī šajā gadījumā man ļoti pietrūkst iespējas pārraidi skatīties arhīvā – tā piemēram aktuālās Riodežaneiro olimpiādes dienas sarunas ar Latvijas sportistiem no TV pagaist – un, lai piedod man Edgars Buļs un sportisti – darbadienā 10.00 es patiesi nevaru veltīt visu savu uzmanību pārraidēm. Vai tās ir satura veidotāju tiesības, vai tā vienkārši ir kāda resursu nianse – LMT straume lietotne līdz šim nav bijusi ļoti bagāta ar satura arhīvu. Citāda ir pieejamība tīmekļa vietnē un te jādomā – ar laiku nepilnības tiks labotas un viedtelevīzijas lietotnes saturs bagātināsies..

Lattelecom risinājums vairāku gadu garumā bijuši tā saucamie “pop-up” īstermiņa televīzijas kanāli, kas Lattelecom klientiem pieejami ierobežotu laiku – no nedēļas līdz mēnesim, pēc pasākuma norises, tā ļaujot konkrēto saturu skatīties vēlāk. Diemžēl vēlāk interesantās runas no biznesa konferencēm un mūzikas festivāliem iegulstas plašam skatītāju lokam nepieejamā “arhīvā” – atvilktnē aiz atslēgas, ja vēlaties.

Amizantais un nejēdzīgais tv3play / tvplay / skaties / viaplay zīmološanas piemērs tomēr nav novedis pie gudra un ērti baudāma satura. MTG grupu un tās Viasat produktus tautas valodā nereti dzird dēvējam par viašrot. MTG Interneta TV raksturīgākā iezīme ir korekta reklāmu atrāde, taču saturs ne vienmēr atainojas kā iecerēts. Fakts, ka atsevišķu pārraižu ieraksts netiek pieļauts kabeļtelevīzijas tīklā, bet ir izveidoti vortāli/portāli, kas šo saturu atskaņo pēc rekāmblāķa pārvarēšanas ir nedaudz nožēlojami, taču saprotami – bilances peļņa ir rādītājs, kas izšķir visu.

  • Saturs seko klientam

Principiāli jau vairākus gadus skaidrs, ka lielākā personalizētā satura pārvaldība rit izmantojot viedtālruni, tādēļ – mobile first – svarīgākās ir viedtālruņa TV lietotnes, kurām jāļauj jebkuru pārraidi atainot uz mājas TV atainot. Ar LMT TV moduli mans parastais plakanais ekrāns iegūst gudrā TV iespējas, taču nebūt nav tā, ka es brīvi varētu darbināt tirgus konkurentu lietotnes / saturu izmantojot vienu vai citu ierīci, nebūt nav tā, ka saturu, kuru es pieprasu kā reģistrēts klients, es varētu baudīt izmantojot “konkurējošo” interneta pieslēgumu. Tie, manuprāt, ir muļķīgi satura ierobežojumu žodziņi – ja esmu klients X un autorizējies satura devēja lietotnē, par kuras izmantošanu apņemos maksāt konkrētu naudas summu, man būtu jāvar šo saturu baudīt tur, kur man tas šķiet ērti, nevis jāplāno sava TV skatīšanās atbilstoši X vai Y pieslēguma īpatnībām.

Es vēlos, lai mans TV piedāvājums būtu nevis televīzijas paka, bet mans saturs. Šķiet televīzijas kanālu “pamatpaketes” vai kā nu to tur sauc, radās pagājušā gadsimta kabeļtelevīziju piedāvājumā. Tam jau sen jāmainās – man jābūt iespējām (pieļauju – par nedaudz lielāku maksu) izvēlēties, nevis Lattelecom pamata paku, kurā, lai man piedod Juris Gulbis, proporcionāli ir daudz vairāk kremļa naida runas ļaunsatura, nekā informācijas un izziņas TV piedāvājumu. Es nevēlos vispārinošo dalījumu “sporta kanāli” jo neskatos, piemēram amerikāņu futbolu vai regbiju, mani neuzrunā filmu kanāli, kas atrāda vienu un to pašu “paketes” kino reizi divos mēnešos rotējot filmas ar Žanu Klodu kopš viņa jaunības dienām, es nevēlos mūzikas paketi, kurā ir tāds izstrādājums kā “šļāgerkanāls” ar nekvalitatīvu video un dažiem simtiem krogus meldiju – es gribu maksāt tieši par saturu – man interesējošu saturu, nevis drazu kaudzīti, kurā rūpīgi urķējoties varu atrast dažas sev tīkamas pārraides.

Šajā situācijā LMT viedtelevīzjas piedāvājumam ir priekšrocības. Teorijā. Praksē dažādās autortiesības un licences, iekārtu tiesības, lietotņu pieejamība un vēl citi šķēršļi, kas jāpārvar viedsatura meklētājiem Latvijā pagaidām ir pārāk lieli. Cik lietotnes vien nav pieejamas mūsu valstī – atgādināsim, pilntiesīgā Eiropas Savienības dalīborganizācijā.
Atkal jāatgriežas pie stāsta par mani kā lietotāju, kuram nav interesanti iedziļināties autortiesību atrunās – es vēlos skatīties, piemēram, savas sabiedriskās televīzijas pārraides, esot ASV, taču autortiesību žņaugos viedsaturam nav vietas – es nevaru legāli (lasi – neizmantojot kādu interneta palīgserveri) skatīties nacionālo TV saturu ārpus valsts. Nerunājot par filmām – es nevaru redzēt pat savas valsts sporta ziņas. Un sauciet mani par īgņu – es neciešu, ka tāda ir situācija 2016.gadā..

Es vēlos skatīties vienādu Netflix saturu ASV un Eiropā. Un jaunākos seriālus tagad, nevis pēc pusgada.

Jau Lattelecom TV un interneta TV ieviešanas brīdī pirms pāris gadiem atklājās būtiska nianse, kas jau tobrīd ļāva raudzīties uz interaktīvo telvīziju un interneta televīziju kā viedsaturu – kopš legālas un ērtas (lasi viegli norēķināties par pirkumu) video nomas ienākšanas masu tirgū, šo pakalpojumu lietotājiem jūtami mazinājās vēlme meklēt šo vai citu kino pirātu vietnēs. Esmu pircis Latvijas dokumentālo kino, skatījies pašmāju filmas – legāli un godīgi. Un neesmu nožēlojis dažus iztērētos latus.

Jāatzīmē, ka tieši filmu industrija pēdējos gados ir kļuvusi elastīgāka un bieži itin jaunu kinodarbu mēs jau varam skatīties / nomāt kādā no digitālajām platformām vien dažas nedēļas pēc pirmizrādes uz kino ekrāniem. Nedodot handikapu pirātu kopijām izplatīties, legālais saturs lietotājiem tiek piedāvāts ātri un labā tehniskā kvalitātē – nevis kā senāk, kad filmas pirmizrāde pēc gada TV bija lielnotikums un DVD/VHS nomā varēja sagaidīt pēc pāris gadiem.

Tagad laiks elastīgiem un mūsdienīgiem tapt TV satura radītājiem – dodot iespēju nomāt vecās sezonas (es piemēram, labprāt skatītos TopGear veidotāju komandas pirmās pārraižu sezonas, ne tik daudz jaunumu, bet spridzīgās valodas un joku dēļ) par samērīgu maksu, skatīties populārzinātnisko raidījumu / dokumentālo stāstu arhīvā ilgāk par vienu nedēļu, utml.. Latvijas sabiedriskajā televīzijā ir brīnišķīgs raidījums “Ielas garumā” – taču ērti (lasi- neejot uz LTV, nemeklējot kā ierakstā iegūt pārraides DVD, utml) šo pārraidi nevaru iegūt apskatei..

  • Un visvisbeidzot – manuprāt lielākā nelaime, joprojām, ir satura trūkums.

Interesanta TV satura gandrīz nav. Nerunāsim par MTG izplatīto drazu (labi ka vairs ne visā virszemes / bezmaksas apraidē), kas hronometrāžā aizņem palielu daļu pīrāga un tiek marķēts ar birku “oriģinālsaturs” – tādi murgi kā “Netīrās dejas”, talantu fabrikas un citas, apšaubāmas laika bendes ir televīzijas izstrādājums (pēc līdzības ar krējumu un tā izstrādājumu), nevis TV saturs. Lēti turcijas/dienvidamerikas ziepju operu “mīlāsstāsti” arī nav saturs – tas ir plāksteris raidlaikā. Lattelecom STV – televīzijā sievietēm, kā savu oriģinālproduktu piedāvā runājošās galvas, 360 TV tematiskajās dienās sporta / kino / … (interešu) – runājošās galvas – un tas laikā, kad ar pāris simtu eiro vērtu papildaprīkojumu ikviens labs viedtālrunis jau var kļūt par mobilo satura punktu un satura pārraides instrumentu.
Šajā ziņā itin veiksmīgi savu dzīvā satura televīzijas vārdu attaisno Rīga TV24 – lai arī pārraidēs un sarunās nav tik daudz “zvaigžņu” un sabiedrības krējuma – saturs ir spurains un interesants, tiesa arī šeit neiztiek bez “runājošo galvu” šoviem.

Kādēļ laika ziņām būtu jābūt ar klasiski daiļu jaunkundzi/jaunskungu pie kartes ar glītiem digitāliem mākonīšiem, un ne – lietū vai pārgājienā, kādēļ sporta ziņu diktoram jāsēž studijā kā sālsstabam un jārunā ar operatoru, ja var stāstīt no notikuma (galu galā tagad jūs varat kameru iemontēt volejbola bumbā un ļaut pašai spēlei stāstīt stāstu), kādēļ jauniešu TV vajadzīgas runājošās galvas dīvānā vai pie “letes” ja var iziet laukā skeitparkā? Vai tas ir drosmes trūkums, vai naudas nepietiekamība, vai arī kas cits – nezinu. Es kā parastais satura patērētājs ļoti labprāt skatītos citādu televīziju – tādu, kas uzrunā mani, kas mani iesaista – tādu, kur reklāmas pauzes laikā sociālo mediju platformu vidē notiek vēl dzīvākas diskusijas un tās kalpo vēlāk, jau pēc dažām minūtēm kā TV pārraides satura pieturas punkti..

Kādēļ skatītāji sajūsminājās par VFS projektiem TV, kur Timrots jandalēja novadu tūrisma objektos? Tādēļ ka dzīvi, patiesi un nedaudz āķīgi.
Kādēļ tādu projektu nav vairāk!?
Kādēļ LMT straumē vieni no veiksmīgākajiem bija tieši straumējumi no notikumiem, saturs no sacīkšu auto, tiešraide no ērgļa ligzdas – jo dzīvs un tīrs, dažbrīd pat trillera cienīgs saturs..
Tādu – īstu saturu es esmu ar mieru baudīt kā tiešraidē, tā arī ierakstos.

Kur ir šis saturs manā TV šodien?