We’ll just have to agree to disagree

Patiesība par Xperia X Compact

Sony Xperia X Compact – foto iespējas

Vakar vadošajā tehnoloģiju blogā latviešu valodā kursors.lv tika publicēts apraksts par Sony Xperia X Compact ierīci. Pārlasot to vairākkārt, kā šī resursa ārštata autors, Kursora Facebook lappusē komentēju: “Kursors.lv pseidonīms “Ābols” pilnībā tārpu sagrauzts 🙂 Xperia X Compact ir briljanti strādājoša kamera”, un saņēmu draudzīgu aicinājumu no redkolēģijas dalīties savos ierīces lietošanas iespaidos. Šo bloga ierakstu arī veltīšu foto iespējām, kuras sniedz Xperia X Compact..

Visupirms – šogad jau ceturto gadu pēc kārtas biju Sony draugs foto thenikas izstādē Rīga Photo show. Ilgstoši lietoju Sony viedtālruņus, izmantoju tos kā aktīvs sociālo mediju platformu diskusiju dalībnieks, izmantoju virkni biznesa lietotņu, saziņas un, protams arī lieliskās foto iespējas, kuras sniedz Xperia. Ar katru tālruņu jauno laidienu redzu kvalitatīvas izmaiņas gan gaismjūtībā, gan dinamiskajā diapazonā, cik par to varam runāt viedtālrunī un tā nelielajā foto sensorā. Tādēļ – centīšos noformulēt savu skatījumu par esošo X Compact..

Kursors – Xperia kamera stagnē

Visai drosmīgi nosaukt par stagnējošu risinājumu, kas fundamentāli pārstrādāts, salīdzinot to ar iepriekšējos Xperia modeļos izmantoto tehnoloģiju.

Ar jauno 23 MP kameru un trim attēla sensoru tehnoloģijām varat uzņemt asus kustīgu objektu fotoattēlus ar dabiskām krāsām pat vājā apgaismojumā. SteadyShotTM ar jaunu piecu asu stabilizāciju kompensē kameras kustības, tāpēc varat uzņemt plūstošus video, pat ja filmējat tuvplānus.

Jā – “nomināli” megapikseļi ir tie paši kādi bija Z3 un Z5 Compact modeļiem. Tomēr attēla tehniskā kvalitāte un krāsu bagātinājums ir uzlabojies.

Ar Xperia X Compact kameru bruņojies devos foto-eksperimentā – Biķernieku trasē fotografēju motosporta sacensības. Jā, minimoto nav pati ātrākā no disciplīnām, bet šajā attēlā redzams sportists, kurš dodas trases līkumā ar ātrumu +/- 50 kilometri stundā, “kantējot” motociklu. Attēls ir ideāli ass vietā, kur uzstādīts fokusa punkts un reproducējot attēlu tas A4 izmēra izdrukā, pēc rūpīgas apskates, bija nevainojams tehniskā ziņā.

Moto sacensībās ieguvu desmitiem lielisku katru un, ja tāds būtu bijis mans mērķis, varētu iesniegt kvalitatīvu fotoreportāžu no notikuma. Procesa gaitā eksperimentēju kā ar manuālo, tā ar automātiskajiem foto režīmiem, maksimālajās iespējamajās izšķirtspējās.

Iesūtīju fotogrāfijas starptautiskā resursa Xperia Blog veidotājiem un pēc rūpīga attēlu pārbaudes procesa, apliecinot, ka ideāli asās fotogrāfijas tiešām veidotas ar konkrēto Xperia ierīci, attēli tika publicēti.

Sekmīgs bija arī nākamais foto eksperiments, kurā tika veiksmīgi notverti kadri no suņu frīsbija sacensībām (jā tādas notiek Latvijā!) un atkal tehniski, attēla veidošanā un fokusēšanās ātrumā nevaru nosaukt elementus, kur kamera mani būtu pievīlusi.

Xperia X Compact - motosports

Sliktas bildes – neprasme un laiskums.

Savulaik, kad sāku pievērst uzmanību fotogrāfijai kā mākslas žanram un vaļasprieka nodarbei, fotoblog resursā atklāju apzīmējumu “slinkā bilde”. Šādi rodas neobligāti foto, kurus labi likt policijas hronikā, bet ne izmantot kā ilustrāciju, ja runājam par foto darbības iespēju testu. Mani ikreiz valdzina tas cik absolūti nekādi gan stilistiski gan tehniski ir foto, kurus kā ilustrāciju izmanto kursors.lv – nekā personīga pret šo resursu, kuru tiešām cienu. Gluži vienkārši ar attieksmi “tagad man ir 20 minūtes, kurās jāpaspēj iznest atkritumu spainis, jāuzsmēķē un jāsabildē testu attēli” rezultāts būs tieši tik adekvāts.

Es neesmu foto meistars un savās prasmēs tālu jo tālu no fotogrāfijas profesionāļa, taču, es nevaru beigt priecāties par dažādo kvalitatīvo foto apjomu, kuru varu iegūt ar Xperia ierīcēm un ar pēdējo manā rīcībā esošo X Compact. Tas ir lieliski parādījis sevi pretgaismā, ļaujot notvert gaismas starus klints smailē, tas ir ļāvis notvert mākoņus, privātās dzīves mirkļus, kalpojis dokumentējot mājas ballīti, fotogrāfēt makro un arī jau pieminēto sporta foto.

Viena no izcilām iespējām būtu turpmāk kursors.lv redzēt references foto – vienu situāciju, kurā gan Xperia, gan LG, gan Huawei Leica kameru jauda tiktu novērtēta vienādā situācijā, jo kādā dienā kursors.lv testē foto jaudas saulainā vasaras novakarē, kādā dienā tā ir pavasara migla un kādā citā tas ir drūmi pelēks rudens. Loģiski, ka foto atšķiras un balstīt kameras darbības novērtējumu šādā secinājumā ir.. nenopietni.

Xperia X Compact - Dog Freesbee

Foto jāpublicē ar apstrādi un korekciju.

Visupirms – personīgi nekad neesmu “izlaidis no rokām” attēlu, kuru nebūtu kadrējis, pārliecinājies par kontrastu un attēla tehnisko asumu. Un neiesaku arī Tev, šo rindu lasītājam. Tas ir elementāras “higiēnas” jautājums (un šo sapratīs lasītājas dāmas, kuras nespēj doties laukā no mājas bez neliela kosmētikas akcenta) un neviens profesionālais fotogrāfijas meistars nekad neatļausies nodot klientam / publiskot attēlu, kas nav 2x uzmanīgi aplūkots.

Nākamais un nepašaubāmais elements – neraugoties uz dažādām attēla veidošanas tehnoloģijām un matricas jaudām, mūsdienu viedtālruņu kameras ir mazas, lēcas ir veidotas, lai optimāli iekombinētos ražotāja noteiktajā un vispārējās modes diktētajā plānajā ierīcē, tādēļ arī spriest par lēcas kvalitātēm, pielīdzinot to pusprofesionālo / profesionālo digitālo kameru lēcām un dzidrinātajiem objektīvu stikla elementiem ir mazākais nenopietni. Vai nūģisms (jā es šeit par kursora slejās minēto “24 mm f/2 objektīvs, kas, vismaz man šķiet pārāk plats, ar izstaipītām kadra malām.”).

Vienmēr izvēlos attēlus veidot maksimālajā izšķirtspējā un kadrēt pēc to uzņemšanas. Atsevišķos gadījumos, kad tas ir nepieciešams – iesaku izmantot iespēju nedaudz pietuvināt attēlu, tas ļaus vēl precīzāk atainot kādas konkrētas detaļas krāsu Jūsu attēlā. Neatkarīgi no viedtālruņa modeļa minimāla mobilā foto krāsas, kontrasta korekcija ir nepieciešama. Tieši tādēļ, piemēram, iPhone lietotāju, mobilogrāfijas feinšmeheru vidū popularitāti ieguva tādas foto lietotnes kā VSCO un Snapseed.

 

Parametri, kuros Xperia X Compact kamera apsteidz citas mobilās foto ierīces ir – fokusa ātrdarbība, kameras ātrā ieslēgšanās, izmantojot fizisko attēlrades pogu, un kopējais dinamiskais diapazons attēlam.