Gada Grāmata – Sveika Rūbij

Jau teju vai mēnesi Latvijas grāmatu tirgotavu plauktos atrodama otrā “Sveika Rūbij” sērijas grāmatiņa – stāsts bērniem par programmēšanu. Manuprāt tai jākļūst par pārdotāko grāmatu valstī šogad.

Kadēļ?

Visupirms jau tādēļ, ka bērnišķīgajā un spēļot aicinošajā izdevumā iekodēta patiesi vērtīga mācība par nākotnes profesijām un lielais bubulis “programmēšana”, patiesībā ir jautra spēle, kas sastāv no trim daļām – domāšanas, programmēšanas kādā no programmēšanas valodām un programmēšanas “gramatikas” kļūdu labošanas. Tieši tik vienkārši – piedevām atgādinot, ka būtiskākā programmēšanas daļa ir domāšanas un plānošanas sadaļa, jo izpildot to labi, pati programmēšana veiksies raiti.

Bet, pag – es neesmu pastāstījis par pašu Hello Ruby (“Sveika Rūbij”) sākumu.

Starojošā Linda Liukasa.

Sākums ir kāda maza trausla meitene no Somijas – Linda. Netipiski somiem un ziemeļu tautām kopumā – Linda ir starojoša saules stara iemiesojums un pretstats atturīgajam ziemeļnieka stereotipam. Es pirmo reizi klātienē Lindu satiku dienā, kad viņa uzstājās Somijas un Ziemeļeiropas lielākā jaunuzņēmumu forumā Slush pirms vairākiem gadiem un aizrautīgi stāstīja par nepieciešamību bērniem rādīt ceļu uz dažādo un interesanto programmēšanas pasauli.

Linda Liukasa

Linda runāja par savu pieredzi meiteņu programmēšanas kustībā “Rails Girls”, par savu sapni par daudz pilnīgāku izglītības sistēmu. Tajā dienā es sapratu, ka vēl pieredzēšu lielas lietas no šīs mazās somu zemes spīganas.

Hello Ruby sērija ir vēl tapšanā esošs vairāku grāmatu cikls, kurā autore rāda datora, programmēšanas un informācijas tehnoloģiju (pieaugušo pasaulē šķietami sarežģīto lietu) jautro un spēlēties, iesaistīties aicinošo pusi. Pirmā “Sveika Rūbij” grāmata izdota daudzās pasaules valodās un jau vairāk kā gadu pieejama arī latviešu valodas tulkojumā un adaptācijā.

Somu autores, stāstnieces (tā viņa pati dēvē sevi), programmētājas Lindas Liukasas sarakstītās grāmatas “Sveika, Rūbij! Programmēšanas piedzīvojumi” mērķauditorija ir sākumskolas pirmo divu klašu skolēni, kā arī pirmsskolēni, tātad bērni vecumā no 5 līdz 9 gadiem. Autore pati ievadā min, ka šī nav programmēšanas mācību grāmata, un arī es noteikti šim uzskatam piekrītu. Lai gan grāmatas galvenās varones Rūbijas vārds ir tieša asociācija ar (bezmaksas) programmēšanas valodu Ruby, tomēr grāmatā nekur netiek minēti konkrēti šīs valodas piemēri.

/Sintija Buhanovska blogā trolejbuss.lv/

Otro grāmatu pagājušā gada decembrī atklāja Somijas vēstniecības mājīgajās telpās pati Linda un stāstīja par pieredzi laikā starp abu grāmatu radīšanas cikliem. Jāpiebilst – Latvija pieredzēja grāmatas izdošanu latviski vēl pirms tā tikusi sagatavota angļu valodā un ieraudzījusi vispasaules izdevumu.

No pirmās līdz otrajai grāmatai

Starpposmā Somijas valsts noteikusi programmēšanu kā obligātā izglītības sastāvdaļu un pamatizglītības programmā tā iekļauta kā obligātais priekšmets. Tiesa, katram skolotājam dota ļoti liela brīvība kā veidot savu mācību programmu un kā ieinteresēt jauniešus programmēšanā. Savukārt vasarā Linda kopā ar saviem domubiedriem rīkojusi vasaras nometnes programmēšanā bērniem.

Liela daļa vecāku bijuši samulsuši, kad programmēšanas vasaras nometnes nav tikušas sarīkotas ar datoriem piestūķētās telpās, bet spēļu noskaņās. Nedēļas vidu vecāki sākuši jautāt – nu kad tad Jūs beidzot sāksiet mācīt programmēt.

Linda smaida.

Linda Liukasa Robo Hub

Deja ir programma. Solis, solis, pietupiens un sasitam plauktas – tās ir darbības, kuras saliekot rindā mēs iegūstam “dejas programmu”. Mēs cenšamies bērniem iedvest drosmi domāt, plānot, iztēloties un tad radīt rotaļas, kuras darbojas pēc programmu principa, vai, ja gribat otrādi – programmu principi atspoguļojas spridzīgās spēlēs. Tad varam doties uz sarežģītākiem darbiem, tad varam mēģināt iemācīt domāt risināt uzdevumus, kuru atrisinājums slēpjas spējā tos atšķetināt kā vienkāršas spēles.

Otrā Rūbijas grāmata saucas “Sveika Rūbij! Ceļojums datora iekšienē” un tā rāda savstarpējās sakarības starp vadiem, silīciju un sīcošajiem ventilatoriem datora iekšienē.

Linda ir dibinājusi globālo projektu “Rails Girls”, kura ietvaros jaunām sievietēm visā pasaulē tiek mācīti programmēšanas pamati. Dažu gadu laikā brīvprātīgo vadītās meistardarbnīcās vairāk nekā 250 pilsētās programmēšanas pamatus apguvušas vairāk par 10 tūkstošiem sieviešu. Viņa ir strādājusi Ņujorkas “Codecademy” – programmēšanas izglītības uzņēmumā, kas lepojas ar miljoniem lietotāju visā pasaulē.

/Sagatavojusi epadomi.lv redakcija/

Abas (!) “Sveika Rūbij” grāmatas ir pieejamas iegādei Jāņa Rozes grāmatnīcās.

 

[Ilustrācijām izmantoti Autora, publicitātes un RoboHub attēli]